Menu

Пинзеник: "рекордні" залишки на рахунках уряду – це фікція

  • Автор: Super User

Уже не перший місяць читаю переможні реляції щодо рекордного залишку коштів на рахунку казначейства (на початок грудня 2015 року – 48 млрд. грн.). У багатьох моїх колег по парламентському цеху це створює ілюзію здорового стану наших державних фінансів і породжує нестримне бажання «прилаштувати» ці кошти, збільшити бюджетні видатки. Та важливо правильно розуміти і трактувати цифри.

При оцінці «рекордних» значень рахунку Уряду забувають про явище, що називається інфляцією. Два попередні пікові значення рахунку на 1 грудня були зафіксовані у 2005 та 2008 роках – 27,4 та 17,0 млрд. грн. відповідно. Стверджую, що у 2005 році це був значно вищий рівень запасу коштів, ніж зараз, а в 2008 р. – близький до нинішнього. Бо за цей час споживчі ціни зросли у 3,6 і 2,3 рази. І в цінах 2005 року нинішні 48 млрд. перетворюються на 13 млрд. грн.

Подібний висновок можна отримати, якщо віднести залишки коштів до доходів загального фонду держбюджету. Зараз ці залишки складають 10,6% доходів бюджету за одинадцять місяців. У 2005 р. вони дорівнювали 36,1% доходів, у 2008 р. – 10,2%.

У нинішніх умовах діє додатковий чинник, що вимагає мати значно більші суми коштів на казначейському рахунку.

Казначейство є великим банком, що здійснює розрахунково-касове обслуговування бюджету. Як і будь-який банк, для перебійного обслуговування рахунків казначейство повинно мати постійний незнижуваний запас. Чим більші обороти бюджету, тим більші запаси потрібні. А номінальні бюджетні доходи і видатки за останні роки значно зросли (за рахунок високої інфляції).

Але через казначейство проходять не тільки доходи і видатки бюджету. За останні роки різко зросли обороти, пов’язані з поверненням позик та їх залученням (через бюджет проходить лише сплата відсотків за боргами та позичені кошти на фінансування видатків без коштів на погашення старих боргів). За даними десяти місяців тільки на погашення позик (без сплати відсотків) витрачено понад 100 млрд. грн. (10 млрд. у місяць). Нерідко великі виплати по боргах припадають на один день, для чого треба накопичувати кошти. І ці суми незрівняні з тими, що сплачувалися коли-небудь раніше. Для порівняння: тільки на сплату відсотків за боргами з рахунку Уряду витрачається зараз за місяць у півтора рази більше, ніж у 2008 році витрачено за цілий рік.

Вартий уваги ще один момент. За десять місяців поточного року отримано 80,7% річної суми доходів. У той же час видатків здійснено лише 70,7%. Це значною мірою формує залишок коштів, які традиційно в останній місяць бюджетного року «проїдаються».

Підсумовуючи. Наявність значної суми грошей на рахунках Уряду ще не говорить про безпроблемну ситуацію. Позитивом є лише те, що казначейство вийшло з режиму роботи «з коліс», коли на рахунках постійно відсутні кошти. В будь-якому разі підстав для відмови платежів за дорученням клієнтів через відсутність коштів на рахунку немає. Дуже сподіваюся, що ніколи більше і не буде.

Джерело

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить