Menu

Ліквідність банківської системи_грудень 2014

  • Автор: Super User

У грудні динаміка основних показників грошово-кредитного ринку продовжувала формуватися в умовах ескалації напруги у банківській системі та посилення девальваційних очікувань.

НБУ проводив операції і з підтримки банківської системи, надаючи рефінансування, і з вилучення коштів.

specific gravity refnancingВилучення коштів відбувалося через:

-          розміщення депозитних сертифікатів (від’ємне сальдо становило 18,2 млрд. грн.);

-          валютний канал: від’ємне сальдо за валютними інтервенціями НБУ становило 0,8 млрд. дол. США.

Емісія коштів відбувалася через:

-          кредитний канал: сальдо за операціями рефінансування шляхом проведення тендера на строк 90/360 днів становило 124,5 млн. грн.;

-          refinancingфондовий канал: зростання ОВДП на балансі НБУ становило 3,4 млрд. грн.

Також зростанню ліквідності сприяло скорочення бюджетних коштів на рахунку НБУ в нацвалюті на 55,6%.

Довідково. Загальні обсяги операцій НБУ за інструментами становили:

-          рефінансування банківської системи загальним обсягом 42,9 млрд. грн. (із них кредити овернайт – на суму 32,2 млрд. грн., кредити, надані на тендерах з підтримання ліквідності банків, – 7,0 млрд. грн., операції прямого репо – 2,5 млрд. грн.). Загальний обсяг рефінансування, наданого з початку 2014 року, становив 222,3 OVDPмлрд. грн. У структурі рефінансування у звітному місяці значну частку складали кредити овернайт (75% загального обсягу), кредити, отримані шляхом участі в тендері строком на 90/360 днів (16% відповідно);

-          викуп ОВДП на вторинному ринку обсягом 34,6 млрд. грн. та 0,09 млрд. дол. США (з початку року – 181,9 млрд. грн. та 0,09 млрд. дол. США), при цьому на кінець грудня на балансі НБУ перебувало близько 70% загального обсягу ОВДП;

-          розміщення електронних депозитних сертифікатів загальним обсягом 155,5 млрд. грн. (з початку року – 1472,7 млрд. грн.).

mobilization operationsЯк наслідок, монетарна база зросла на 1,5% (з початку року – на 8,5%) – до 333,2 млрд. грн., грошова маса зменшилася на 1,8% (з початку року збільшилася на 4,9%) – до 953,8 млрд. грн.

З точки зору напрямів розміщення монетарної бази на кінець грудня 2014 р. відбулися такі зміни:

  • обсяг коррахунків зріс на 8,3% до 27,2 млрд. грн. (з початку року – скоротився на 17,6%);
  • обсяг готівки поза банками порівняно з попереднім місяцем зріс (на 0,1%) до 282,8 млрд. грн. (з початку року corraccount vs rateзріс на 18,9%);
  • обсяг обов’язкових резервів, що підлягав формуванню згідно зі встановленими нормативами, становив у грудні 39,4 млрд. грн., з них на окремому рахунку в Національному банку України – 0,2 млрд. грн.

Середньозважена ставка на міжбанку в грудні залишалася високою – 24,63% (16,5% у листопаді).

Загальний обсяг депозитів у нацвалюті зріс на 0,6% (з початку року скоротився на 13,7%) до 364,5 млрд. грн., в інвалюті скоротився на 10,8% (з початку року скоротився на 37,2%) до 19,4 млрд. дол. США.

monetary baseОбсяг депозитів фізичних осіб у національній валюті скоротився на 2,9% (з початку року скорочення на 23%) до 195,3 млрд. грн., в іноземній валюті обсяг депозитів скоротився на 3,4% до 13,7 млрд. дол. США (з початку року – на 40,3%).

Депозити юридичних осіб у національній валюті зросли на 5,1% (з початку року – на 0,2%) до 169,1 млрд. грн., в іноземній валюті скоротилися – на 24,7% (з початку року – на 27,9%) до 5,6 млрд. дол. США.

Скорочення ресурсної бази банків та фрагментарність системи відповідно обмежує можливості банків для кредитування: обсяг кредитів, наданих реальному сектору економіки в нацвалюті, у грудні зріс на 1,8% (з початку року – скорочення на 7,7%) до 438,3 млрд. грн. при скороченні портфеля валютних кредитів на 3% (з початку року – на 21,5%) до 23,7 млрд. дол. США. Кредити, наданіфізособам у нацвалюті, зменшилися на 1,8% (з початку року – на 12%) до 107,2 млрд. грн., при цьому валютні позики скоротилися на 3,2% (з початку року – на 24,2%) до 6,3 млрд. дол. США.

volume of loansПравління Національного банку України прийняло постанову НБУ №820 від 18 грудня 2014 року “Про зміну порядку формування та зберігання обов’язкових резервів”, відповідно до якої:

встановлено такі нормативи обов’язкового резервування для формування банками обов’язкових резервів:

- кошти вкладів (депозитів) юридичних і фізичних осіб у національній та іноземній валютах на вимогу і кошти на поточних рахунках – 6,5;

- строкові кошти і вклади (депозити) юридичних і фізичних осіб у національній та іноземній валютах – 3,0;

встановлено, що обсяг обов'язкових резервів, який має щоденно зберігатися на початок операційного дня на кореспондентському рахунку банку в Національному банку України, повинен становити не менше ніж 40% від резервної бази, обчисленої для відповідного періоду утримання;

дозволено банкам зараховувати для покриття обов'язкових резервів, що формуються та зберігаються на кореспондентському рахунку в Національному банку України:

- залишки готівки в касі банку в національній валюті, що обліковуються на балансових рахунках банку 1001 "Банкноти та монети в касі банку", 1002 "Банкноти та монети в касі відділень банку", 1003 "Банкноти та монети в обмінних пунктах" та 1004 "Банкноти та монети в банкоматах", у розмірі 50%;

- залишки коштів, які перебувають на рахунках банку 1500 "Кореспондентські рахунки, що відкриті в інших банках" та 1502 "Кошти банків у розрахунках", відкритих у ПАТ "РОЗРАХУНКОВИЙ ЦЕНТР З ОБСЛУГОВУВАННЯ ДОГОВОРІВ НА ФІНАНСОВИХ РИНКАХ", у розмірі 100%.

 


 

 Цей документ надається винятково як інформація.

Дані публікації в жодному разі не претендують на всеосяжний і повний аналіз ринку. Будь-які думки, висловлені в цьому звіті, мають суб'єктивний характер і можуть відрізнятися від точки зору інших структурних підрозділів Інституту еволюційної економіки в зв'язку з використанням різної методології, підходів і припущень при проведенні аналізу. Всі точки зору і думки (включаючи затвердження та прогнози) належать тільки Інституту еволюційної економіки і можуть бути змінені без попередження або повідомлення. Представлені в документі думки виражені з урахуванням ситуації на дату виходу матеріалу.

Ми не стверджуємо, що наведена інформація й думки правильні або представлені повністю, однак вони базуються на даних, отриманих з надійних джерел.

Дані публікації в жодному разі не покликані виступати в ролі керівництва до прийняття рішень та рекомендацій до купівлі або продажу валюти, цінних паперів тощо, оскільки мають суто ознайомчий характер. Автори не несуть жодної відповідальності або зобов'язань щодо збитків через прийняті на основі даних публікацій рішення.

Несанкціоноване копіювання, розповсюдження, а також публікацію цього документа в будь-яких цілях заборонено.

Інститут еволюційної економіки

http://www.iee.org.ua

Директор

Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Аналітик

Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Літредактор

Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить