Menu

Ліквідність банківської системи_жовтень 2014

 • Автор: Super User

У жовтні НБУ продовжував активно використовувати наявні інструменти з метою регулювання грошово-кредитного ринку, зокрема здійснював: рефінансування комерційних банків, викуп ОВДП на свій баланс, проведення мобілізаційних операцій, проводив валютні інтервенції.

specific gravity refnancingВилучення коштів відбувалося через:

 • розміщення депозитних сертифікатів : негативне сальдо за місяць склало 1 млрд. грн. (з початку року – позитивне 1,7 млрд. грн.)
 • кредитний канал: від’ємне сальдо за операціями рефінансування шляхом проведення тендеру на 90/360 днів склало 5,7 млрд. грн. ( з початку року – позитивне 6,9 млрд. грн.)
 • валютний канал: від’ємне сальдо за валютними інтервенціями НБУ становило 3,1 млрд. дол. США.

Емісія коштів відбувалася через:

 • refinancingзростання ОВДП на балансі НБУ – на 11,2 млрд. грн.

Довідково. Загальні обсяги за інструментами становили:

 • рефінансування банківської системи загальним обсягом 10,1 млрд. грн. (з початку року – 152,2 млрд. грн.) із середньозваженою ставкою 18,37% (у вересні – 18,64 %) річних. У структурі рефінансування у звітному місяці значну частку складали кредити овернайт (майже 44% загального обсягу), кредити, отримані шляхом участі у тендері строком на 90/360 днів (31 % відповідно) та кредити під програми фінансового оздоровлення (майже 25 %);
 • mobilization operationsвикуп ОВДП на вторинному ринку обсягом 12,8 млрд. грн. (з початку року – 139,3 млрд. грн. та 5 млрд. дол. США), при цьому на кінець жовтня на балансі НБУ перебувало 70,5% загального обсягу ОВДП;
 • проведення операцій з мобілізації коштів на суму 125,6 млрд. грн. (з початку року – 1 184,2 млрд. грн.), у структурі мобілізаційних операцій переважали операції овернайт. Середньозважена процентна ставка за операціями з мобілізації коштів у жовтні становила 7,96% річних (з початку року – 5,04%).

Зважаючи на зазначене у жовтні монетарна база зменшилася на 5,4% (з початку року зросла на 8,3%) до 332,5 млрд. грн., грошова маса – на 3,5% (зросла на 5,5% відповідно) до 959,3 млрд. грн.

OVDPЗ точки зору напрямів розміщення монетарної бази на кінець жовтня відбулись такі зміни:

 • обсяг коррахунків зменшився на 27,9% з 38,3 млрд. грн. у вересні до 27,6 млрд. грн. у жовтні (з початку року – зменшився на 16,4%);
 • обсяг готівки поза банками порівняно з попереднім місяцем зменшився (на 2,6%) до 281,6 млрд. грн. (з початку року зріс на 18,4%);
 • обсяг обов’язкових резервів, що підлягав формуванню, у жовтні згідно з встановленими нормативами становив 34,3 млрд. грн., з них на окремий рахунок у Національному банку України було перераховано 0,3 млрд. грн.

corraccount vs rateСередньозважена ставка на міжбанку залишалася високою – 14,43% (13,26% у вересні), а індекс ставок за депозитами фізичних осіб UIRD у нацвалюті на строк 3 місяці та 12 місяців продовжує зростати – у жовтні

до 19,45% та 20,72% відповідно (на кінець січня п.р. – 16,31% та 17,99% відповідно).

Незважаючи на високі відсоткові ставки, обсяг депозитів продовжував скорочуватися, демонструючи недовіру до банківської системи з боку як юридичних, так і фізичних осіб.

monetary baseОбсяг депозитів фізичних осіб у національній валюті скоротився на 1,2% (з початку року скорочення на 18,9%) до 205,6 млрд. грн., в іноземній валюті обсяг депозитів скоротився на 3,2 % до 14,7 млрд. дол. США.

Депозити юридичних осіб у національній валюті зменшились на 10,3% (з початку року – на 3,1%) до 163,6 млрд. грн., в іноземній валюті дещо зросли – на 0,1% до 8,96 млрд. дол. США.

Загальний обсяг депозитів у нацвалюті зменшився на 5,5% (з початку року скоротився на 12,6 %) до 369,2 млрд. грн., в інвалюті скоротився на 2% (з початку року скоротився на 23,2%) до 23,7 млрд. дол. США.

Відплив коштів з депозитних рахунків, у першу чергу, відбувається через нестабільність та невизначеність економічної та політичної ситуації, а також пов'язаний із введенням в дію низки адміністративних заходів, спрямованих на обмеження вільного використання та конвертації іноземної валюти, що на тлі відносно невеликої доходності за вкладами суттєво знижує їх привабливість з боку населення.

volume of loansСкорочення ресурсної бази банків відповідно обмежує можливості банків для кредитування: обсяг кредитів, наданих реальному сектору економіки у нацвалюті, у жовтні зріс лише на 0,8 % до 436,8 млрд. грн. при скороченні портфелю валютних кредитів на 2% до 26,5 млрд. дол. США.

Кредити, надані фізособам у нацвалюті, зменшились на 0,9 % до 112,2 млрд. грн., при цьому, валютні позики скоротилися на 1,7% до 6,8 млрд. дол. США.

Скорочення портфелю валютних кредитів, у першу чергу, пов’язано з адміністративними обмеженнями НБУ, зокрема: кредитування в інвалюті з метою використання коштів в межах України; наявність валютної виручки для отримання валютного кредиту тощо. Також скорочення портфелю валютних кредитів підсилюється дефіцитом валюти у банківській системі на тлі відсутності валютної виручки за значної потреби валюти з боку імпортерів.

 

© 2011 Інститут еволюційної економіки. Всі права захищені.

Цей документ надається винятково як інформація.

Дані публікації в жодному разі не претендують на всеосяжний і повний аналіз ринку. Будь-які думки, висловлені в цьому звіті, мають суб'єктивний характер і можуть відрізнятися від точки зору інших структурних підрозділів Інституту еволюційної економіки в зв'язку з використанням різної методології, підходів і припущень при проведенні аналізу. Всі точки зору і думки (включаючи затвердження та прогнози) належать тільки Інституту еволюційної економіки і можуть бути змінені без попередження або повідомлення. Представлені в документі думки виражені з урахуванням ситуації на дату виходу матеріалу.

Ми не стверджуємо, що наведена інформація й думки правильні або представлені повністю, однак вони базуються на даних, отриманих з надійних джерел.

Дані публікації в жодному разі не покликані виступати в ролі керівництва до прийняття рішень та рекомендацій до купівлі або продажу валюти, цінних паперів тощо, оскільки мають суто ознайомчий характер. Автори не несуть жодної відповідальності або зобов'язань щодо збитків через прийняті на основі даних публікацій рішення.

Несанкціоноване копіювання, розповсюдження, а також публікацію цього документа в будь-яких цілях заборонено.

Інститут еволюційної економіки

http://www.iee.org.ua

Директор

Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Аналітик

Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить