Menu

Ліквідність банківської системи_серпень 2014

  • Автор: Super User

У серпні спостерігалася різноспрямована динаміка основних показників ГКР. Зростання кредитного портфелю у нацвалюті відбулося, у більшій мірі за рахунок зміни валюти заборгованості окремими групами позичальників на тлі негативних очікувань щодо ситуації з перспективами стабілізації курсу національної валюти.

corraccount vs rateСкорочення обсягів валютного кредитування, у першу чергу, пов’язано з адміністративними обмеженнями НБУ, зокрема: кредитування в інвалюті з метою використання коштів в межах України; наявність валютної виручки для отримання валютного кредиту тощо.

Також скорочення портфелю валютних кредитів підсилюється дефіцитом валюти у банківській системі на тлі відсутності валютної виручки за значної потреби валюти з боку імпортерів.

Монетарна база скоротилася на 2,1% до 341,4 млрд. грн., а грошова маса зросла – на 2,9 % до 972,3 млрд. грн.

refinancingНБУ здійснював:

  • рефінансування банківської системи загальним обсягом 8,2 млрд. грн. (з початку року – 138,3 млрд. грн.) із середньозваженою ставкою 16,23% (у липні – 14,24%) річних. У структурі рефінансування значну частину продовжують складати кредити овернайт (65% загального обсягу) та кредити, отримані шляхом участі у тендері, рефінансування банків строком на 90 днів (35% відповідно, їх частка скоротилася на 25 в.п.) при цьому їх обсяг склав 5,3 млрд. грн. та 2,9 млрд. грн. відповідно;
  • OVDPпридбання ОВДП на вторинному ринку обсягом 44,8 млрд. грн. (з початку року – 96,9 млрд. грн.), при цьому обсяг ОВДП на балансі НБУ у серпні зріс на 44,7 млрд. грн.;
  • розміщення електронних депозитних сертифікатів загальним обсягом 104,8 млрд. грн. (176,3 млрд. грн. у попередньому місяці).

За результатами серпня отримано позитивне сальдо за валютними інтервенціями НБУ у розмірі 45,2 млн. дол. США, таким чином валютний канал незначно впливав у бік розширення монетарної бази. Загалом у січні-серпні 2014 року від’ємне сальдо інтервенцій НБУ становило 3,86 млрд. дол. США («мінус» 3,1 млрд. дол. США у цілому за 2013 рік).

mobilization operationsУ структурі монетарної бази відбулись такі зміни:

  • на кінець місяця обсяг коррахунків скоротився на 2,7% з 28,4 млрд. грн. у липні до 27,7 млрд. грн. у серпні;
  • обсяг готівки поза банками залишився на рівні попереднього місяця – 289 млрд. грн. (з початку року зріс на 21,8%);
  • обсяг обов’язкових резервів, що підлягав формуванню, у серпні згідно з встановленими нормативами становить 36,1 млрд. грн., з них на окремий рахунок у НБУ було перераховано 0,4 млрд. грн.

Середньозважена ставка на міжбанку залишається високою – 12,8% (9,9% у липні), а індекс ставок за депозитами фізичних осіб UIRD на строк 3 місяці та 12 місяців продовжує зростати – у серпні до 19,6% та 20,3% відповідно.

volume of loansНезважаючи на високі відсоткові ставки, обсяг депозитів продовжував скорочуватися, демонструючи недовіру до банківської системи з боку юридичних та фізичних осіб.

Обсяг депозитів фізичних осіб у національній валюті скоротився на 1,8% (з початку року скорочення на 14,4 %) до 217 млрд. грн., в іноземній валюті обсяг депозитів скоротився на 3,2% (зріс на 8,8% за рахунок девальвації) до 15,9 млрд. дол. США.

Депозити юридичних осіб у національній валюті зросли на 4,2% (з початку року скорочення на 3%) до 163,7 млрд. грн., в іноземній валюті скоротився на 3,3 % (зросли на 8,7% за рахунок девальвації) до 6,1 млрд. дол. США.

monetary baseЗагальний обсяг депозитів у нацвалюті зріс лише на 0,7% (з початку року скоротився на 9,9%) до 380,7 млрд. грн., в інвалюті – на 3,3% (з початку року скоротився на 28,6%) до 22 млрд. дол. США.

Відплив коштів з депозитних рахунків, у першу чергу, пов’язаний із загальною економічною та політичною ситуацією, а також з введенням в дію низки адміністративних заходів, спрямованих на обмеження вільного використання та конвертації іноземної валюти, що на тлі відносно невеликої доходності за вкладами суттєво знижує їх привабливість з боку населення.

Обсяг кредитів, наданих реальному сектору економіки у нацвалюті, у серпні зріс лише на 0,7% до 437,1 млрд. грн. при скороченні портфелю валютних кредитів на 2,1% до 27,7 млрд. дол. США.

Кредити, надані фізособам у нацвалюті, зросли лише на 0,1% до 114,3 млрд. грн., при цьому, валютні позики скоротилися на 0,1% до 7,1 млрд. дол. США.

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить